//Sklepy internetowe – czyli czy warto się zainteresować e-commerce
Sklep internetowy zakupy

Sklepy internetowe – czyli czy warto się zainteresować e-commerce

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się dokonywanie zakupów przez internet. Dlatego też tworzenie sklepów internetowych będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Zakupy przez internet wiążą się z brakiem konieczności wychodzenia z domu, co staje się ogromną wygodą, zarówno dla osób młodych, zapracowanych, dla których każda minuta jest na wagę złota, ale również dla osób starszych, dla których poruszanie się stanowi problem.

Sklep internetowy czy warto?

Oczywiście dla nas wszystkich taka forma robienia zakupów jest bardzo wygodna. Tym bardziej, że większość sklepów internetowych oferuje darmowe zwroty towarów, liczyć możemy także na szybką wysyłkę. W domowym zaciszu możemy zatem oddać się podróży po świecie sklepów internetowych, odwiedzając naprawdę ciekawe strony internetowe.
Zastanawiając się nad własnym biznesem, jakim miałby być sklep, zastanówmy się czy rzeczywiście nie lepszym rozwiązaniem, zamiast sklepu stacjonarnego, byłby sklep internetowy. Oczywiście zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, dopatrzymy się plusów i minusów takiego rozwiązania. Ważne jest natomiast, żeby patrzeć perspektywicznie, długodystansowo, spróbować oszacować potencjalne korzyści, jakie osiągniemy poprzez tworzenie sklepów internetowych. Zdecydowanie przeważą tutaj kwestie finansowe. W przypadku sklepu internetowego nie ma konieczności wynajmowania kosztownego lokalu tak, jak ma to miejsce w przypadku sklepu stacjonarnego.

Lepszy start w internecie

Oczywiście lokal do celów sklepu internetowego jest nam niezbędny, natomiast nie mamy w stosunku do takiego lokalu tak ogromnych oczekiwań, jakie mielibyśmy otwierając standardowy sklep. Biuro możemy mieć nawet we własnym mieszkaniu, nie ma ku takiemu rozwiązaniu żadnych przeszkód. W zależności od usług czy towarów, jakie będziemy realizować za pomocą naszego sklepu internetowego, powinniśmy także rozważyć wynajęcie magazynu, jeżeli oczywiście miejsce, nazwane uprzednio biurem, charakteryzuje zbyt mała powierzchnia. W tym miejscu należy zaznaczyć, że ponosimy dużo mniejsze koszty w przypadku takiego rozwiązania. Zauważmy, że decydując się na sklep stacjonarny ogromne znaczenie ma wybór miejsca, w którym będziemy prowadzić naszą działalność. Niestety bardzo dobra lokalizacja, a taka jest pożądana, jeśli chcemy przyciągnąć klientów i sprawić, aby nasz biznes był dochodowy, związana jest z bardzo wysokimi kosztami wynajmu lokalu. W przypadku sklepu internetowego koszt najmu wymożemy ponieść jedynie w przypadku, gdy zdecydujemy się na biuro czy magazyn zlokalizowane poza naszym mieszkaniem. Kolejną kwestią staje się założenie strony internetowej, jest to tak naprawdę najważniejsza sprawa, strona internetowa ma bowiem zostać tak skonstruowana, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Jeśli nie mamy doświadczenia, i będzie to nasza pierwsza strona internetowa, oddajmy takie zlecenie w ręce prawdziwych profesjonalistów. W sieci odnajdziemy naprawdę ciekawe strony internetowe, ale postarajmy się zrobić wszystko, aby nasza strona internetowa wyróżniała się spośród nich.

Sprawdź rynek SAAS a może CMS?

Na rynku jest obecnych wiele różnych rozwiązań możemy korzystać z systemów SAAS – są to systemy gdzie dostawca udostępnia produkt jakim jest sklep internetowy. Rozwiązanie te cechuje się bardzo szybkim czasem wdrożenia oraz łatwością obsługi. Jednak dużym minusem jest tutaj abonament który waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Dodatkowo wszystkie rozwiązana które wychodzą poza ofertę standardową są płatne – wiąże się to czasem z ogromnymi kosztami gdyż tylko i wyłącznie programiści dostawcy sklepu mogą takie rozszerzana napisać.
Rozwiązaniem, które zbiera coraz większą popularność są systemy CMS. Systemy CMS cechują się stosunkowo łatwym sposobem edycji i dużymi możliwościami rozbudowy. Sklep oparty o taki system instaluje się na serwerze następnie jest możliwość pobrania setek darmowych szablonów z internetu, dzięki czemu sklep będzie wyglądał interesująco. Do popularnych rozwiązań CMS należą: PrestaShop, WooCommerce – dodatek do WordPress oraz Magento. Dużą przewagą CMS jest możliwość instalowania rozszerzeń (wtyczek) dzięki czemu mamy dostęp do wielu dodatkowych funkcji gdzie każdy może stworzyć sklep skrojony ma miarę.
Panel administracyjny WooCommerce
Panel administracyjny WooCommerce
Sklepy internetowe to z pewnością przyszłość i niezależnie czy posiadasz sklep stacjonarny czy nie sklep internetowy sprawi, że Twoja oferta dotrze do jeszcze większej grupy odbiorców.